wxxx24
BONSUNA FOORUM
 Language:
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  

News:

TRANSLATE POSTS TO ENGLISH (google translate)
NB! FOORUMIS PILTIDE NÄGEMISEKS PEATE OLEMA SISSELOGITUD!
NB! YOU MUST "LOG IN" TO SEE ALL PICTURES!

-40 -50% Coco
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Toiduhirm, sardell, sefiir ja tasakaal...  (Read 5803 times)

Joker

 • Admin / Trainhard.ee
 • *****
 • Posts: 14769
  • View Profile
Toiduhirm, sardell, sefiir ja tasakaal...
« on: August 09, 2017, 15:46:24 »

Autor Peep Reinart
Allikas: Fitness.ee

Usun, et pealkirjaga sain teie tähelepanu. Teema millest tahan kirjutada leidis aktiivset kajastust juba mõnda aega tagasi ja on tänaseks päevaks jõudnud mõnevõrra vaibuda. Kui asi veel nii öelda aktuaalne ja suure kella küljes oli, proovisin tegelikult olukorda mitte süveneda. Ei olnud tahtmist asja torkida, ennast närvi ajada ega antud teemal sõna võtta. Nüüd kui asi on rahunenud, siis ütlen ikkagi sõna sekka, sest tahes tahtmata ei jäta kogu see teema mind külmaks ja leian, et võin/pean oma arvamuse välja ütlema.

Fitness - elustiil, toitumine, “toiduhirm”, eriarvamused ja lahkhelid. Need on märksõnad millega saab antud kirjutise kokku võtta.

Milles siis täpsemalt probleem seisneb?
Toimub see, et kui veel mõnda aega tagasi oli trendikas ja moodne süüa puhast toitu ja imetleda inimesi, kes seda teevad, siis nüüd oleks just kui toimunud väikene kannapööre. See nõndanimetatud kannapööre seisneb nüüd selles, et puhas, töötlemata ja tervislik toit on välja vahetatud kommide, küpsiste, sefiiri vastu ja imetlus on asendunud mahategemisega ja materdamisega. Järsku on fitness ja seda propageerivad inimesed süüdi kõikvõimalikes vaimsetes ja füüsilistest tervisehädades. Kannapööret ja väärtusetute kalorite tarbimist õigustatakse kokkuvõtvalt sellega, et elus peavad asjad olema tasakaalus.

On tekkinud arusaam, et toidu kaalumine, võistlussport ja enda toitumise piiramine teatud hetkedel tekitab inimestel nii vaimseid kui füüsilisi terviseprobleeme, ei ole üdini vale. Väikese vahemärkusena ütlen, et terviseprobleeme võib tekitada misiganes asi siin maailmas. Elada on üldjuhul kahjulik! Samamoodi võib tekitada terviseprobleeme jäätise ja sardelli söömine. Ei ole see asi nii must ja valge midagi. Mis puutub fitnessi, siis muidugi võib tekkida probleeme nii vaimses kui füüsilises tervises aga seda üldjuhul vaid siis, kui inimene on ise rumal ja kogenemattu. Veel hullem, kui rumal on treener. Muidugi tuleb siin arevesse võtta teatud eelsoodumusi ja vastuvõtlikust erinevatele tervishädadele. Kui inimene oma tervise tuksi keerab, siis ei ole see sellepärast, et ta ei lubanud endale halvaad või kohukest. Inimene keerab oma tervise tuksi, sest ta on inimene ja inimene on üldjuhul nõrk.

Siinkohal tulebki mängu jällegi see tore sõna tasakaal. Mis see tasakaal siis on? Paraku on inimloomus selline, et kõike on vaja ülearu. Autod, majad, söök. Kõike on vaja liiast ja üle oma võimete. Tasakaalu leidmine on igaühe oma teha ja see on paljuski individuaalne. Katsuge nüüd aru saada, et see ei ole tasakaal, kui süüa iga päev jäätist, küpsist, sefiiri ja sardelli. Tasakaaluks toitumises võib nimetada seda, kui sa paned endale hommikul pudru peale tüki tumedat šokolaadi. Käid nädalalõpul perega/sõpradega väljas söömas ja lubad endale kolmekäigulise eine koos klaasikese veiniga. Kui minu menüü on koostatud 90% ulatuses töötlemata toiduainetest ja 10% ulatuses töödeldud toidust, siis seda võib nimetada tasakaaluks.

Muidugi ei saa me siin kõiki inimesi ühte patta panna. Siin ongi see koht. kus tuleb endale selgeks teha see, millised on inimese eesmärgid ja väljavaated. Kas inimene on võistlev sportlane kes valmistub peaaegu, et aastaringi võistlusteks või on tegemist mõne fitness-blogijaga kes jagab oma olematut “fitnessi tarkust” instagramis ja oma mingisguses blogis. Need on kaks täiesti erinevat asja.

Alustuseks peaks see blogija aru saama sellest, et ka tal on jälgijaskond kes võibolla tõsimeeli usub, et süües tühje kaloreid on elu lill ja TASAKAALUS. Ka sina lugupeetud blogija oled kellelegi eeskujuks ja sinu maalitud pilt tasakaalustatud ja täisväärtuslikust toitumisest võib samuti tekitada lugematuid terviseprobleeme.

Teiseks ei ole nendel blogijatel absoluutselt mingit õigust hakata maha tegema toitu kaaluvaid tõsiseid võistlevaid sportlasi. Enamasti kaalute te oma toitu ise ka. Ainukese vahega, et õuna asemel kaalute te Komeedi kommi. Tehke üks võistlusvorm ja siis hakake seletama. Need asjad ei käi nii, et olen 20 kohupiima ära söönud, aasta aega trenni teinud ja nüüd hakkan sõna võtma. Isegi siis, kui see blogija on laval käinud, ei tähenda see seda, et ta on võistlusvormi teinud. Üldjuhil ei ole te mitte midagi saavutanud. Kas teil on ette näidata mõni tulemus? Kas teie vorm on muljetavaldav? Mida ei ole seda ei ole! Ega ilmaasjata ei öelda, et sööd sardelli ja oled sardell.

Ärge saage valesti aru. Ega siis kõik ei peagi tegelikult tippvormis olema. Ma olen kahe käega selle poolt, et inimesed liigutaks, sööks enamvähem normaalset toitu ja oleksid terved. Kõik ei peagi võistlema. Mida ma ei kannata on see kaagutamine. Kaagutamine asjadest millest mitte midagi ei teata. Arvate, et teate aga kunagi mõistate isegi, et appi kui lolli juttu ma ajasin ja milleks seda kõike vaja oli. Vahest on targem vaikida. Mitte vahest, vaid enamasti.

Võistlussport paraku ei jäta sellist vabadust nagu on keskmisel jõusaaliharrastajal. Kui tahta tulemust, siis peab olema ka vastav pühendumine ja selge see, et peab olema režiim. Leian, et siin ei ole sobilik üksteisel etteheiteid teha ei niisama blogijatel ega ka sportlastel. Igaüks tegelegu oma asjadega ja pangu suhu mida tahab ja millal tahab. Kõigil lihtsam elada ☺

Kui nüüd tulla tagasi eeskuju andmise juurde, siis jutt et sportlane ei sobi noortele eeskujuks ja noortel tütarlastel tekib nö. “toiduhirm”.
Mis asi on toiduhirm?

Täisterapasta, kartul, riis, kaerahelbed, muna, kala, liha, köögiviljad puuviljad,marjad, leib, pähklid, taluvõi, kakao, kohupiim, kodujuust, keefir, jogurt, mesi, avokaado, oliivõli.
Kas kellelgi hakkas nüüd hirmus?

Selle asja nimi on normaalne toit ja just seda sa sportlase Instagrami feedist võid näha. Nende toitude söömine ei tekita ühtegi tervisehäda. Nende toidauainete söömist nimetatakse täisväärtuslikuks toitumiseks, mitte nende, mille koostisosade nimekirja kuuluvad: suhkur, taimsed rasvad (palmiõli, päevalilleõli, margariin, osaliselt hüdrogeenitud palmiõli), toiduvärv, glükoossiirup, želeeriv aine, lõhna ja maitseained, naatiumbensonaat, etüülvanilliin, E üks ja E kaks jnejne. Mis nüüd hirmus on?

Siin ongi tippspordi ja tavalise jõusaali inimese vahe. Pisiasjad loevad. Sportlane on selle teekonna ise endale valinud ja pole teie asi oma nina sinna toppida ja veel enam seda laiale üldusele maha teha. Veel parem on see, et enamik inimesi on nii kahepalgelised, et kui muidu poetakse kasvõi nahast välja ja tehakse head nägu, kui selle sportlasega juhtutakse kokku sattuma, siis teise seltskonda sattudes võetakse esimese asjana jäätis ligi ja hakatakse kiruma.

Kellel on siis õigus midagi propageerida? Karta on, et õigus jääb siinkohal sportlasele. Sportlane propageerib tervisliku ja tasakaalustatud toitumist. See on toit mis peaks 90% ulatuses kuuluma iga inimese toidulauale. Muidugi tuleb sisse erandeid ja see kõik on inimlik.

Mis puutub töödeldud ja suhkrurikka toidu propageerimisse ja reklaamimisse, siis ainuüksi Eestis on 160 000 ülekaalulist alaealist. Kas ma pean veel midagi lisama? Igaljuhul on sportlase eeskuju neile parem!

Sööge mida tahate, ärge õelutsege, mõelge mida suust välja ajate ja reklaamite

Logged
On-Line personaalne treener: www.facebook.com/your.fitness.body

Alati diskreetne: www.erootikapood24.ee
Soodne ja kvaliteetne: www.toidulisandid.ee
Minu youtube kanal: www.youtube.com/trainhard

Joker

 • Admin / Trainhard.ee
 • *****
 • Posts: 14769
  • View Profile
Re: Toiduhirm, sardell, sefiir ja tasakaal...
« Reply #1 on: August 09, 2017, 15:50:32 »

Oma kommentaari FB lehel annab ka võistleja Annaliisa Loorits
https://www.facebook.com/annaliisa.loorits

"Oi kui kaua olen keelt hammaste taga hoidnud ja lihtsalt vaikselt ennast kõigest sellest eemaldanud, aga sisetunne ütleb, et on aeg see ussipesa lageda taeva alla tuua. Hiljuti käib väga tihe arvamuse avaldamine toitumise teemal ja tekkinud on kaks väga vastastikust leeri. Ühel pool on täielikud "cleaneaterid", kes peavad ennast tippsportlasteks, teavad kõike kõige paremini ja arvavad, et teine leer alustab hommikut kaneelisaiadega ning lõpetab sefiiriga ja siis kõigile promovad, kuidas ainult kommi tuleb hommikust õhtuni süüa. Tegelikkuses on teine leer tervislikud ja tasakaalukad inimesed, kes söövad kõike, käivad trennis ja seda kõike parajalt. Lubavad endale vahel midagi headparemat ja ei pelga seda ka ülejäänud maailmale näidata. Kõik see "sõda" saigi alguse sellest, et esimesele leerile ei meeldi ebatervislikku toitumise promomine, samal ajal kui nende iga toidugrammi kaalumine ja mikro-makro toitainete üle stressamine on eluterve lähenemine. Igaljuhul oleme me jõudnud nii kaugele, et esimese leeri suur esimees võttis sõna ja ütles, et ebatervislik toitumine toob palju rohkem tervisehädasid ja need kellel fitnessimaailmas tekivad vaimses või füüsilises tervises probleemid, on rumalad ja kogenematud. Lubagem siia lisada, et need sõnad tulevad inimese suust, kellel endal ka toitumishäiretega just kõige sõbralikumad suhted pole. Seejärel veel lõpetada artikkel sõnadega "Sööge mida tahate, ärge õelutsege, mõelge mida suust välja ajate ja reklaamite." Ja väita artikli lõpus ilma ühelegi allikale viitamata, et Eestis on 160 000 ülekaalus alaealist?
Olles ise kogu selle seltskonna ja sisemaailmaga kokku puutunud, on kurb lugeda, kui silmakirjalikud inimesed on. Võistlussportlastest on kindlalt üle poolte inimestest ebaterve suhtumisega toitu, ei saa kindlalt väita, aga see arv mille oma tutvuste põhjal kokku saan liita, on pisikese fitnessimaailma kohta juba väga suur arv. Saaksin välja öelda ka paar nime, mille isegi fitnessimaailmaga mitte kokkupuutuvad inimesed ära tunneksid. Ei tea miks seda nii häbi on tunnistada, avalikkusele öelda, et ei ole see midagi nii mee lakkumine ja üritada mitte inimestes tekitada tunnet nagu nad on mingil viisil halvemad või nõrgemad, kui teie, kelle elu keerleb ainult trenni ja toidu ümber.
Juttu jätkuks veel kauemaks, aga kui midagi rohkemat ütlen vist enam spartasse nägu ei julgeks näidata. Nii see kipub olema, et teistiarvajad põrmustatakse kerge vaevaga. Ma lihtsalt ei suuda pealt vaadata, kuidas osad ennast ikka nii pagana tähtsaks peavad ja võtavad endale õiguse teisi maha teha, lihtsalt paari instagrami- või blogipostituse põhjal..."

Mida Teie arvate kallid foorumi külastajad. Kas kuulute teise, kolmandasse või kuunedasse leeri :) ?
Logged
On-Line personaalne treener: www.facebook.com/your.fitness.body

Alati diskreetne: www.erootikapood24.ee
Soodne ja kvaliteetne: www.toidulisandid.ee
Minu youtube kanal: www.youtube.com/trainhard

Joker

 • Admin / Trainhard.ee
 • *****
 • Posts: 14769
  • View Profile
Re: Toiduhirm, sardell, sefiir ja tasakaal...
« Reply #2 on: August 09, 2017, 15:52:44 »

Väike meenutus: http://forum.bonsuna.com/uudisedartiklid-uudised-ja-artiklid-nii-meilt-kui-mujalt/powercamp-sefiiripidu-1-07-2017-kl-1330-kesklinna-hc-gym-is/

Logged
On-Line personaalne treener: www.facebook.com/your.fitness.body

Alati diskreetne: www.erootikapood24.ee
Soodne ja kvaliteetne: www.toidulisandid.ee
Minu youtube kanal: www.youtube.com/trainhard

Joker

 • Admin / Trainhard.ee
 • *****
 • Posts: 14769
  • View Profile
Re: Toiduhirm, sardell, sefiir ja tasakaal...
« Reply #3 on: August 09, 2017, 16:40:15 »

 :)
Logged
On-Line personaalne treener: www.facebook.com/your.fitness.body

Alati diskreetne: www.erootikapood24.ee
Soodne ja kvaliteetne: www.toidulisandid.ee
Minu youtube kanal: www.youtube.com/trainhard

okk

 • Posts: 658
 • ....
  • View Profile
Re: Toiduhirm, sardell, sefiir ja tasakaal...
« Reply #4 on: August 09, 2017, 16:59:00 »

Selle artikli autor on vist see mees kes mōni aeg tagasi kurgiviile ja pähkleid poolitas. Sinna hommikupudru peale ka vist ei lähe tükike tumedat šokolaadi vaid kaks kulpi valgupulbrit :) .
Aga see selleks, ma olen taga nōus, et ei ole ilus maha teha inimesi kes eelistavad "kanarinda ja brokkolit". Samas, ma küll pole näinud fitness blogijaid, instakangelasi jne. kes koguaeg ainult moosisaia näost sisse ajaks, seega ei tea täpselt ärrituse pōhjust.
Selle tütarlapse jutt tundus minu piiratud konteksti adumise valguses mōistlikum.

Millegipärast tuli meelde mōne aasta tagune kanarinda ja riisi kaaluv Phil Heath kes arvas, et iga inimene kes tahab tervislikult elada peaks oma toidu kaalu pealt läbi laskma....

Joker

 • Admin / Trainhard.ee
 • *****
 • Posts: 14769
  • View Profile
Re: Toiduhirm, sardell, sefiir ja tasakaal...
« Reply #5 on: August 09, 2017, 17:31:02 »

Lisame aga õli tulle :)
NB! Need on lihtsalt netist leitud vahendatud materjalid, et toredam oleks.

Aga kes kellele mida saatis, kellest käib jutt, kes suitsetab, kes on toitumishäiretega toitumisguru?
Logged
On-Line personaalne treener: www.facebook.com/your.fitness.body

Alati diskreetne: www.erootikapood24.ee
Soodne ja kvaliteetne: www.toidulisandid.ee
Minu youtube kanal: www.youtube.com/trainhard

mp

 • Posts: 2339
 • tervist!
  • View Profile
Re: Toiduhirm, sardell, sefiir ja tasakaal...
« Reply #6 on: August 09, 2017, 18:58:41 »


Suitsetada võiks just siis, kui isu ei ole :D
Logged

Helerin

 • SPARTA SPORDIKLUBI
 • ****
 • Posts: 426
  • View Profile
Re: Toiduhirm, sardell, sefiir ja tasakaal...
« Reply #7 on: August 10, 2017, 08:24:16 »

Suitsetada võiks just siis, kui isu ei ole :D

Oleneb vist mida suitsetada...
Logged
"It doesn't take a hero to order men into battle. It takes a hero to be one of those men going into battle." Gen. Norman Schwarzkopf

hop

 • Posts: 954
  • View Profile
Re: Toiduhirm, sardell, sefiir ja tasakaal...
« Reply #8 on: August 10, 2017, 16:45:55 »

kas loeb see kuidas sa tulemuse saavutad või kõige tähtsam ongi tulemuse saavutuse protsess ise? kui mina oleks sportlane, siis ma kindlasti irduks kuhugi isolatsiooni ja ei loeks ühtegi treeninguga seotud blogi ega arvamust.
aga inimesed muutuvad, ka joker on muutunud. kui alguses oli kõva valgukulbi liigutaja, nüüd enam ei näegi ühtegi postitust pulbritest vaid hoopis tavatoitu reklaamitakse.
« Last Edit: August 10, 2017, 16:48:44 by hop »
Logged
Pages: [1]   Go Up
 

Kaubamaja
youtube
anything